Komuniciranje i pregovaranje
Vrsta: Diplomski | Broj strana: 35 | Nivo: Viša tehnička škola

POJAM KOMUNICIRANJA
Informacije se svakodnevno razmenjuju medju ljudima sto je prestavljeno kao komunikacija. Primer komunikacije je rad menadzera sa drugim ljudima, kada se medjusobno razmenjuju misli, predlozi, zahtevi, upustva razlicitih oblika, od kojih su neki savetodavnog, drugi naredbodavnog, izvestajnog, kontrolnog karaktera.
Prema istrazivanjima strukture radnog dana H. Mintzberg-a i saradnika, utvrdjeno je da menadzeri provode 2/3 vremena na sastancima tj.u komuniciranju.
Kroz razlicitu literaturu, koja govori o komunikaciji, srecemo razlicite definicije komuniciranja.
Prema H. Koontz-u ”komunikacija je prenos informacija od posiljaoca do primaoca, s tim da je primaoc razume”.
Na slican nacin svoje shvatanje komuniciranja Wren I Voich iskazuju dodajuci da se pored informacije prenosi i razumevanje.
Nasuprot tome Schermerhorn definise komunikaciju kao ”proces stanja i primanje simbola sa dodeljenim im porukama”.
Tako postoji potpuno razumevanje i nerazumevanje. Kako ni komuniciranje sa ili bez razumevanja nije samo sebi cilj, vec je u sluzbi postizanja adekvatnog ponasanja primaoca, onda bi definicija komunikacije trebalo da glasi:Komuniciranje je prenos informacija izmedju posiljaoca i primaoca, radi postizanja adekvatnog ponasanja.
Organizaciona struktura preduzeca prikazana preko organigrama ( slika br.54 )
moze se shvatiti i kao mreza posiljalaca i primaoca informacija. To su menadzeri i izvrsioci, koji su po prirodi svoje uloge vec upuceni na medjusobno komuniciranje.
Tako posmatrana komunikaciona mreza otkriva dve vrste komunikacionih veza:
neposredne
posredne
Mintzberg H., Nature of Managerial Work, Harper & Row, N.Y.,1973.
Koontz H., Weihrich H., Essentials of Management, Mc Graw Hill, N.Y.,1990,str.365
Wren D,A., Menadzment-proces, struktura I ponasanje, Privredni pregled-Grmec AD
Schermerhorn, J.R.,Managemant and Organizational Behavior, ZJohn Willey, N.Y.1996,str.209
Neposredna komunikaciona veza je osnovna komponenta komunikacione mreze, gde posiljalac i primalac direktno komuniciraju, bez obzira na sredstvo kojim se komunikacija ostvaruje.
Posredna komunikaciona veza je skup osnovnih komunikacionih veza preko kojih se ostvaruje komunikacija izmedju posiljaoca i primaoca informacija.
Primer je kada direkor preduzeca izda naredjenje da se izvrsi pojacanje bezbednosti povecanjem broja cuvarskih mesta, sto se preko direktora sektora, sefa obezbedjenja prenosi do izvrsioca
Model komuniciranja
Komunikacione veze u okviru komunikacione mreze sacinjavaju:
posiljalac informacije
primalac informacije
komunikacioni kanal
( prestavljeno na slici br. 55 )
Slikom se prikazuje razgovor dve osobe na pr. u kafani. Razgovor se postize zahvaljujuci treperenju vazdusnih cestica, koje prenose zvuk iz usta posiljaoca do usiju primaoca. Komuniciranje dve osobe zasniva se na potrebi razmene misli o predmetu, uglavnom od obostranog interesa. Covek svoje misli kodira u reci koje upucuje svom sagovorniku.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!